ahlan wasahlan Marilah sama-sama kita manfaatkan ilmu walau di mana kita berada.sharing is caring...sayang semua....:)
Friday, June 4, 2010
Salam..
ya Allah sakit pinggang ku...satu hari meniarap menghadap laptop.Kenapa?..apalagi buat assigment la..bangun bila nk solat,makan dan beristinjak je..ketika menulis blog ni pun tugasan tu belum selesai.Tapi tinggal refleksi ngan edit je..Separuh hati dah kat ippm ni..cuma jasad je yang masih kat rumah..Perjuangan perlu diteruskan..lebih-lebih lagi peperiksaan sem 4 akan menyusul tiba.Doa-doakanlah saya supaya dapat menjawab paper nanti dengan lancar dan baik...k..sampai sini dulu..wassalam.
Thursday, June 3, 2010
BLOGKU
ASSALAMUALAIKUM..
ALHAMDULILLAH.SEMOGA APA YANG SAYA BUAT SEPANJANG HARI INI MENDAPAT KEBERKATAN DARINYA.
2 HARI LAGI SAYA AKAN KE IPPM.DOA DARI IBU MERTUA,SUAMI TERCINTA SANGAT-SANGAT DIHARAPKAN.DOAKAN SETIAP KEJAYAAN SAYA..SAYA SAYANG KALIAN..
ALHAMDULILLAH.SEMOGA APA YANG SAYA BUAT SEPANJANG HARI INI MENDAPAT KEBERKATAN DARINYA.
2 HARI LAGI SAYA AKAN KE IPPM.DOA DARI IBU MERTUA,SUAMI TERCINTA SANGAT-SANGAT DIHARAPKAN.DOAKAN SETIAP KEJAYAAN SAYA..SAYA SAYANG KALIAN..
Contoh RPH pendidikan Islam
RANCANGAN PELAJARAN
HARIAN
Nama Guru : Mohd Rizal Bin Zainal.
Mata Pelajaran : Ibadat.
Tajuk : Puasa.
Darjah : 4 Redha.
Hari : Isnin.
Tarikh : 8 Januari 2010.
Masa : 4.00-5.00 petang.
Bilangan Murid : 30 orang.
Pengetahuan sedia ada : Murid-murid pernah menunaikan ibadat puasa.
Hasil pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
Aras 1 : Menyebut pengertian puasa dengan baik.
Aras 2 : Menyenaraikan 3 dari tujuan puasa.
Aras 3 : Membezakan bulan Ramadhan dengan bulan-bulan lain.
Kemahiran : Membaca, menyebut dan menulis.
Kemahiran berfikir : Menjana idea, mengkategori, membuat keputusan
dan menyusun atur.
Nilai-nilai murni : Khusyuk, rajin, yakin, bekerjasama, bersungguh-sungguh dan
berani.
Bahan Bantu Mengajar : Laptop/LCD, Kitab Ibadat Darjah 4, buah kurma, roti, air kosong.
Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan
Pendahuluan
(3 Minit) Doa belajar
1. Guru dan murid membaca doa bersama-sama sebelum memulakan pelajaran.
Nilai:
Khusyuk, bersungguh-sungguh.
Tujuan:
Untuk memohon keberkatan.
Set Induksi
(5 minit)
Rasulullah hanya memakan 3 biji buah kurma, roti dan air masak (air zamzam) untuk berpuasa. 1. Guru menunjukkan satu persatu barang tersebut kepada murid-murid.
2. Murid-murid diminta untuk menyebut satu persatu dengan betul.
3. Guru memaparkan video.
4. Guru menerangkan makanan dan video tersebut kepada murid-murid.
5. Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran hari ini. ABM/BBM:
Buah kurma, roti, air mineral, video.
KBKK:
Membuat perkaitan.
Nilai:
Rajin, yakin, bekerjasama, bersungguh-sungguh.
Langkah 1
(14 minit) Pengertian Dan Hukum Puasa
1. Guru mempamerkan slide dengan baik.
2. Murid-murid diminta untuk memberi perhatian.
3. Murid-murid diminta untuk mengikut bacaan guru.
4. Guru menerangkan satu persatu dengan betul.
5. Murid-murid diminta untuk mengulang bacaan tersebut. ABM/BBM:
Laptop/LCD.
Kemahiran:
Membaca, menyebut.
KBKK:
Menyenaraikan,
Mengkategorikan.
Nilai :
rajin, yakin, bersungguh-sungguh, kerjasama.
Langkah 2
(10 minit) Tujuan Dan Matlamat Berpuasa
1. Guru mempamerkan slide.
2. Murid-murid diminta untuk melihat dengan baik.
3. Guru membaca satu persatu dengan betul.
4. Murid-murid diminta untuk membaca satu persatu dengan betul mengikut bimbingan guru.
5. Guru menerangkan satu persatu dengan lebih jelas. ABM/BBM:
Laptop/LCD.
Kemahiran:
Membaca, menyebut.
KBKK:
Menyenaraikan.
Nilai:
Rajin, yakin, bersungguh-sungguh, kerjasama.
Langkah 3
(15 minit) Cara Menentukan Awal Bulan Ramadhan
1. Guru mempaperkan slide.
2. Murid-murid diminta untuk memberi perhatian.
3. Murid-murid diminta untuk membaca dan menyebut satu persatu dengan betul.
4. Guru menerangkan satu persatu dengan betul. ABM/BBM:
Laptop/LCD.
Kemahiran:
Membaca, menyebut.
KBKK:
Menyenaraikan, menyusun atur, mengkategorikan.
Nilai:
Rajin, yakin, bekerjasama, bersungguh-sungguh.
Penilaian
(10 minit) Kuiz
1. Guru mempamerkan slide kepada murid-murid.
2. Setiap kumpulan dikehendaki untuk memilih soalan.
3. Murid-murid diminta untuk menjawab soalan tersebut secara kumpulan. ABM/BBM:
Laptop/LCD.
KBKK:
Membuat keputusan.
Nilai:
Rajin, yakin, bekerjasama, bersungguh-sungguh.
Penutup
(3 minit) Rumusan:
-Apa yang kamu semua pelajari pada hari ini?
-Menasihati Murid bahawa puasa itu adalah kewajipan kepada umat Islam kerana ia termasuk dalam Rukun Islam. 1. Guru bertanyakan kepada murid.
2. Guru dan murid membuat rumusan sebagai penutup pelajaran hari ini.
3. Murid diberi latihan pengukuhan daripada kitab untuk diselesaikan di rumah.
4. Guru memberikan sebiji kurma untuk murid-murid.
5. Murid-murid merasa seronok.
ABM/BBM:
Kitab Ibadat Darjah 4
Nilai:
Berdikari,
Kesedaran kendiri.
HARIAN
Nama Guru : Mohd Rizal Bin Zainal.
Mata Pelajaran : Ibadat.
Tajuk : Puasa.
Darjah : 4 Redha.
Hari : Isnin.
Tarikh : 8 Januari 2010.
Masa : 4.00-5.00 petang.
Bilangan Murid : 30 orang.
Pengetahuan sedia ada : Murid-murid pernah menunaikan ibadat puasa.
Hasil pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
Aras 1 : Menyebut pengertian puasa dengan baik.
Aras 2 : Menyenaraikan 3 dari tujuan puasa.
Aras 3 : Membezakan bulan Ramadhan dengan bulan-bulan lain.
Kemahiran : Membaca, menyebut dan menulis.
Kemahiran berfikir : Menjana idea, mengkategori, membuat keputusan
dan menyusun atur.
Nilai-nilai murni : Khusyuk, rajin, yakin, bekerjasama, bersungguh-sungguh dan
berani.
Bahan Bantu Mengajar : Laptop/LCD, Kitab Ibadat Darjah 4, buah kurma, roti, air kosong.
Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan
Pendahuluan
(3 Minit) Doa belajar
1. Guru dan murid membaca doa bersama-sama sebelum memulakan pelajaran.
Nilai:
Khusyuk, bersungguh-sungguh.
Tujuan:
Untuk memohon keberkatan.
Set Induksi
(5 minit)
Rasulullah hanya memakan 3 biji buah kurma, roti dan air masak (air zamzam) untuk berpuasa. 1. Guru menunjukkan satu persatu barang tersebut kepada murid-murid.
2. Murid-murid diminta untuk menyebut satu persatu dengan betul.
3. Guru memaparkan video.
4. Guru menerangkan makanan dan video tersebut kepada murid-murid.
5. Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran hari ini. ABM/BBM:
Buah kurma, roti, air mineral, video.
KBKK:
Membuat perkaitan.
Nilai:
Rajin, yakin, bekerjasama, bersungguh-sungguh.
Langkah 1
(14 minit) Pengertian Dan Hukum Puasa
1. Guru mempamerkan slide dengan baik.
2. Murid-murid diminta untuk memberi perhatian.
3. Murid-murid diminta untuk mengikut bacaan guru.
4. Guru menerangkan satu persatu dengan betul.
5. Murid-murid diminta untuk mengulang bacaan tersebut. ABM/BBM:
Laptop/LCD.
Kemahiran:
Membaca, menyebut.
KBKK:
Menyenaraikan,
Mengkategorikan.
Nilai :
rajin, yakin, bersungguh-sungguh, kerjasama.
Langkah 2
(10 minit) Tujuan Dan Matlamat Berpuasa
1. Guru mempamerkan slide.
2. Murid-murid diminta untuk melihat dengan baik.
3. Guru membaca satu persatu dengan betul.
4. Murid-murid diminta untuk membaca satu persatu dengan betul mengikut bimbingan guru.
5. Guru menerangkan satu persatu dengan lebih jelas. ABM/BBM:
Laptop/LCD.
Kemahiran:
Membaca, menyebut.
KBKK:
Menyenaraikan.
Nilai:
Rajin, yakin, bersungguh-sungguh, kerjasama.
Langkah 3
(15 minit) Cara Menentukan Awal Bulan Ramadhan
1. Guru mempaperkan slide.
2. Murid-murid diminta untuk memberi perhatian.
3. Murid-murid diminta untuk membaca dan menyebut satu persatu dengan betul.
4. Guru menerangkan satu persatu dengan betul. ABM/BBM:
Laptop/LCD.
Kemahiran:
Membaca, menyebut.
KBKK:
Menyenaraikan, menyusun atur, mengkategorikan.
Nilai:
Rajin, yakin, bekerjasama, bersungguh-sungguh.
Penilaian
(10 minit) Kuiz
1. Guru mempamerkan slide kepada murid-murid.
2. Setiap kumpulan dikehendaki untuk memilih soalan.
3. Murid-murid diminta untuk menjawab soalan tersebut secara kumpulan. ABM/BBM:
Laptop/LCD.
KBKK:
Membuat keputusan.
Nilai:
Rajin, yakin, bekerjasama, bersungguh-sungguh.
Penutup
(3 minit) Rumusan:
-Apa yang kamu semua pelajari pada hari ini?
-Menasihati Murid bahawa puasa itu adalah kewajipan kepada umat Islam kerana ia termasuk dalam Rukun Islam. 1. Guru bertanyakan kepada murid.
2. Guru dan murid membuat rumusan sebagai penutup pelajaran hari ini.
3. Murid diberi latihan pengukuhan daripada kitab untuk diselesaikan di rumah.
4. Guru memberikan sebiji kurma untuk murid-murid.
5. Murid-murid merasa seronok.
ABM/BBM:
Kitab Ibadat Darjah 4
Nilai:
Berdikari,
Kesedaran kendiri.
Pantun
Anak keli di dalam kolam;
di tangkap oleh anak pak Harun;
senyum selalu jangan lah masam;
walau banyak kerja menimbun.
Asam keping di masak pedas;
santan berlemak dari kelapa;
badan lenguh terasa kebas;
memikirkan periksa nak jawab apa.
Buah betik buah mempelam;
di masak urap dan juga kerabu;
mata kuyu kelam-kelam;
tak sabar menunggu hari sabtu.
Jom heboh habis di pantai Danga;
suarasa pula di Angsana;
sekejap lagi interaksi bermula;
IPPM jumpa kami di sana.
di tangkap oleh anak pak Harun;
senyum selalu jangan lah masam;
walau banyak kerja menimbun.
Asam keping di masak pedas;
santan berlemak dari kelapa;
badan lenguh terasa kebas;
memikirkan periksa nak jawab apa.
Buah betik buah mempelam;
di masak urap dan juga kerabu;
mata kuyu kelam-kelam;
tak sabar menunggu hari sabtu.
Jom heboh habis di pantai Danga;
suarasa pula di Angsana;
sekejap lagi interaksi bermula;
IPPM jumpa kami di sana.
Tanggungjawab Ibu Bapa
sabda Rasulullah s.a.w yang bermaksud:
"Apabila telah meninggal manusia putuslah amalnya, kecuali dari tiga perkara:sedekah jariah (umpamanya membuat masjid) atau ilmu yang memberi manfaat atau anak yang soleh yang mendoakannya."
(Hadis riwayat Muslim)
Sabda Junjungan Nabi Muhammad s.a.w tersebut mencerminkan betapa pentingnya didikan yang wajib ditekan ke atas anak-anak di peringkat bayi sehingga baligh dan seterusnya ke peringkat remaja supaya mereka dapat menjadi anak yang soleh.
Andainya ibu bapa mewujudkan satu suasana yang bercorak kebaratan dalam rumah, iaitu bukan secara Islam maka ini akan membuatkan anak-anaknya berlagak seperti orang-orang Barat. Tidak ada langsung menunjukkan ciri-ciri orang Islam dari segi pertuturan, pemikiran dan tingkah lakunya.
Nabi Muhammad s.a.w pernah bersabda yang bermaksud:
"Didiklah anak-anakmu atas tiga perkara:
1. Mencintai Nabinya
2. Mencintai ahli rumahnya
3. membaca al-Quran, kerana si penghafal al-Quran, di dalam naungan Allah pada hari tidak ada naungan kecuali naungan-Nya beserta Nabi-nabinya dan orang-orang suci-Nya."
(Hadis riwayat Dailami)
Hadis ini menegaskan bahawasanya ibu bapa wajib mendidik anaknya supaya pandai membaca dan memahami al-Quran. Sebab kita membaca sesuatu adalah untuk kefahaman. Kita mesti faham apa yang dibacakan, jika tidak sia-sia sahaja dan ini adalah satu kerugian besar bagi diri sendiri.
Dengan erti kata lain ibu bapa Muslim wajib memainkan peranan untuk membesarkan anak-anak mereka agar menjadi insan Islam yang sebenarnya yang mematuhi ajaran al-Quran dan sunnah Nabi-Nya.
Anak-anak perempuan mesti dididik untuk mencerminkan Islam lebih-lebih lagi dalam hal pakaian, supaya menutup aurat agar apabila besar nanti tidak akan memakai pakaian yang bertentangan dengan kehendak Islam.
Anak-anak lelaki perlu dikawal supaya apabila besar nanti mereka tidak berpakaian tidak sempurna serta terlibat dengan najis dadah. Ibu bapa perlu menekankan kepada disiplin dan menggunakan psikologi yang bijak.
Yang penting dalam pendidikan anak-anak ialah untuk menanamkan keperibadian Islam yang murni dalam jiwa mereka. Kita berharap dengan benteng ini, apabila mereka besar kelak dapat menolak gejala-gejala yang bercanggah dengan agama Islam.
Dari sudut Islam penekanan amat penting diberikan kepada:
* Ilmu-ilmu yang diberikan
* Asas pelajaran yang diberikan
* Pendidikan jasmani yang diberikan
* memberi makanan dan minuman yang halal
* Mencari jodoh untuk anak-anak apabila tiba waktunya
Diharap dengan terbinanya institusi keluarga Islam, ianya dapat memberikan sumber kekuatan untuk memantapkan satu masyarakat Islam yang berlandaskan al-Quran dan sunnah. Ini dikira dapat menyumbangkan satu kekuatan ke arah pembangunan negara Islam serta mendapat penghormatan daripada bangsa dan negara lain. Lebih-lebih lagi masyarakat kita terdiri dari pelbagai bangsa dan agama.
Ibu bapa juga perlu mendidik anak-anak secara positif, khususnya dalam pembentukan peribadi dengan sifat-sifat berikut:
* Keyakinan penuh pada diri sendiri
* Memuliakan diri sendiri sebagai hamba Allah
* Menjaga nilai harga diri
* Bersifat benar dalam segala hal
* Berani menghadapi dugaan dan cabaran
* Selalu bersifat tenang
Jangan sekali-kali ibu bapa memperkecilkan kecepatan kedewasaan anak-anak. Masa dan peluang perlu diberikan kepada anak-anak untuk maju. Mereka amat memerlukan bimbingan yang positif dan didikan yang sempurna dari ibu bapa.
Posted by Hawa' at 10:02 AM
Labels: pendidikan anak-anak
"Apabila telah meninggal manusia putuslah amalnya, kecuali dari tiga perkara:sedekah jariah (umpamanya membuat masjid) atau ilmu yang memberi manfaat atau anak yang soleh yang mendoakannya."
(Hadis riwayat Muslim)
Sabda Junjungan Nabi Muhammad s.a.w tersebut mencerminkan betapa pentingnya didikan yang wajib ditekan ke atas anak-anak di peringkat bayi sehingga baligh dan seterusnya ke peringkat remaja supaya mereka dapat menjadi anak yang soleh.
Andainya ibu bapa mewujudkan satu suasana yang bercorak kebaratan dalam rumah, iaitu bukan secara Islam maka ini akan membuatkan anak-anaknya berlagak seperti orang-orang Barat. Tidak ada langsung menunjukkan ciri-ciri orang Islam dari segi pertuturan, pemikiran dan tingkah lakunya.
Nabi Muhammad s.a.w pernah bersabda yang bermaksud:
"Didiklah anak-anakmu atas tiga perkara:
1. Mencintai Nabinya
2. Mencintai ahli rumahnya
3. membaca al-Quran, kerana si penghafal al-Quran, di dalam naungan Allah pada hari tidak ada naungan kecuali naungan-Nya beserta Nabi-nabinya dan orang-orang suci-Nya."
(Hadis riwayat Dailami)
Hadis ini menegaskan bahawasanya ibu bapa wajib mendidik anaknya supaya pandai membaca dan memahami al-Quran. Sebab kita membaca sesuatu adalah untuk kefahaman. Kita mesti faham apa yang dibacakan, jika tidak sia-sia sahaja dan ini adalah satu kerugian besar bagi diri sendiri.
Dengan erti kata lain ibu bapa Muslim wajib memainkan peranan untuk membesarkan anak-anak mereka agar menjadi insan Islam yang sebenarnya yang mematuhi ajaran al-Quran dan sunnah Nabi-Nya.
Anak-anak perempuan mesti dididik untuk mencerminkan Islam lebih-lebih lagi dalam hal pakaian, supaya menutup aurat agar apabila besar nanti tidak akan memakai pakaian yang bertentangan dengan kehendak Islam.
Anak-anak lelaki perlu dikawal supaya apabila besar nanti mereka tidak berpakaian tidak sempurna serta terlibat dengan najis dadah. Ibu bapa perlu menekankan kepada disiplin dan menggunakan psikologi yang bijak.
Yang penting dalam pendidikan anak-anak ialah untuk menanamkan keperibadian Islam yang murni dalam jiwa mereka. Kita berharap dengan benteng ini, apabila mereka besar kelak dapat menolak gejala-gejala yang bercanggah dengan agama Islam.
Dari sudut Islam penekanan amat penting diberikan kepada:
* Ilmu-ilmu yang diberikan
* Asas pelajaran yang diberikan
* Pendidikan jasmani yang diberikan
* memberi makanan dan minuman yang halal
* Mencari jodoh untuk anak-anak apabila tiba waktunya
Diharap dengan terbinanya institusi keluarga Islam, ianya dapat memberikan sumber kekuatan untuk memantapkan satu masyarakat Islam yang berlandaskan al-Quran dan sunnah. Ini dikira dapat menyumbangkan satu kekuatan ke arah pembangunan negara Islam serta mendapat penghormatan daripada bangsa dan negara lain. Lebih-lebih lagi masyarakat kita terdiri dari pelbagai bangsa dan agama.
Ibu bapa juga perlu mendidik anak-anak secara positif, khususnya dalam pembentukan peribadi dengan sifat-sifat berikut:
* Keyakinan penuh pada diri sendiri
* Memuliakan diri sendiri sebagai hamba Allah
* Menjaga nilai harga diri
* Bersifat benar dalam segala hal
* Berani menghadapi dugaan dan cabaran
* Selalu bersifat tenang
Jangan sekali-kali ibu bapa memperkecilkan kecepatan kedewasaan anak-anak. Masa dan peluang perlu diberikan kepada anak-anak untuk maju. Mereka amat memerlukan bimbingan yang positif dan didikan yang sempurna dari ibu bapa.
Posted by Hawa' at 10:02 AM
Labels: pendidikan anak-anak
Sajak " IBU"
EMBUN MENITI DI DAUNAN HIJAU
MENGALIR JATUH MENYEMBAH BUMI
MENYUBUR TANAMAN
JUGA SANG SEMUT KEHAUSAN
BERBALIK PADA MIMPI SEMALAM
RAUT WAJAHNYA MULUS
DIIRINGI SENYUMAN PENGUBAT LUKA
IBU KAU DATANG LAGI
MENGHARAP DOA ANAKMU KAH?
ATAU KAU MOHON AKU SUPAYA TIDAK LALAI
DENGAN HAL DUNIAWI..
ATAU PERINGATAN UNTUK MEMBAWAKU KE ALAM MU??
IBU KAU DATANG LAGI
KU HARAP BELAIAN MU
AMARAHMU..
AKU RINDUKAN MU...
SEMOGA KAU AMAN DI SANA
SEMOGA KITA JUMPA DI SYURGA...
MENGALIR JATUH MENYEMBAH BUMI
MENYUBUR TANAMAN
JUGA SANG SEMUT KEHAUSAN
BERBALIK PADA MIMPI SEMALAM
RAUT WAJAHNYA MULUS
DIIRINGI SENYUMAN PENGUBAT LUKA
IBU KAU DATANG LAGI
MENGHARAP DOA ANAKMU KAH?
ATAU KAU MOHON AKU SUPAYA TIDAK LALAI
DENGAN HAL DUNIAWI..
ATAU PERINGATAN UNTUK MEMBAWAKU KE ALAM MU??
IBU KAU DATANG LAGI
KU HARAP BELAIAN MU
AMARAHMU..
AKU RINDUKAN MU...
SEMOGA KAU AMAN DI SANA
SEMOGA KITA JUMPA DI SYURGA...
Mesyuarat Agung PIBG , SATSP.
Assalamualaikum..
Tadi ada mesyuarat sekolah...membincangkan hal-hal yang akan berlaku selepas cuti sekolah nanti dan pembahagian tugas para guru dalam mesyuarat agung dan anugerah cemerlang murid...
saya dapat tugas baharu...maklumlah baru pindah ke sekolah ini..kira cikgu baharu lah.Saya di tugaskan sebagai pengacara majlis pada hari tersebut.Macam batu menghempap kepala ini.saya tidak ada pengalaman menjadi pengacara.Setakat memberi taklimat pada perhimpunan sekolah adalah..ni majlis besar pula..disertai kehadhiran ibu bapa lagi..berdetap detup jantung ini.
Tapi bila fikir semula..mungkin ada kebaikan atas semua yang telah tertulis.Saya akan ambil ini sebagai satu cabaran yang perlu dilaksanakan.Saya akan buat yang terbaik bagi memastikan perjalanan majlis akan berjalan dengan lancar dan baik..Doa-doakan lah ye..
Tadi ada mesyuarat sekolah...membincangkan hal-hal yang akan berlaku selepas cuti sekolah nanti dan pembahagian tugas para guru dalam mesyuarat agung dan anugerah cemerlang murid...
saya dapat tugas baharu...maklumlah baru pindah ke sekolah ini..kira cikgu baharu lah.Saya di tugaskan sebagai pengacara majlis pada hari tersebut.Macam batu menghempap kepala ini.saya tidak ada pengalaman menjadi pengacara.Setakat memberi taklimat pada perhimpunan sekolah adalah..ni majlis besar pula..disertai kehadhiran ibu bapa lagi..berdetap detup jantung ini.
Tapi bila fikir semula..mungkin ada kebaikan atas semua yang telah tertulis.Saya akan ambil ini sebagai satu cabaran yang perlu dilaksanakan.Saya akan buat yang terbaik bagi memastikan perjalanan majlis akan berjalan dengan lancar dan baik..Doa-doakan lah ye..
Tuesday, June 1, 2010
Mengapa Hati Mati ???
Dapat mendengar tazkirah Jumaat pagi tadi.
Mari bersama kita hayati:
Mengapa Hati Mati?
a) Mengaku mengenal Allah tetapi tidak menunaikan haknya.
b) Mengaku cintai Rasulullah tetapi tidak mengikut sunnahnya.
c) Membaca Al-Quran tetapi tidak mengamalkannya.
d) Menggunakan nikmat Allah tetapi tidak bersyukur kepada Nya.
e) Mengaku bahawa syaitan adalah musuh tetapi tidak berjuang menentangnya.
f) Mengaku nikmat syurga tetapi tidak beramal untuk mendapatkannya.
g) Mengaku siksa neraka tetapi tidak bersedia menghadapinya.
h) Mengaku wujudnya mati tetapi tidak bersedia ke arahnya.
i) Sibuk membuka keaiban orang lain tetapi lupa keaiban diri sendiri.
j) Menziarahi atau menghantar jenazah tetapi tidak mengambil pengajaran daripadanya.
Sesungguhnya, masih banyak yang perlu kita lakukan dalam hidup yang dipinjamkan Allah ini...
Sumber foto: http://antaradua.files.wordpress.com/2009/01/anatomi_hati.jpg
Mari bersama kita hayati:
Mengapa Hati Mati?
a) Mengaku mengenal Allah tetapi tidak menunaikan haknya.
b) Mengaku cintai Rasulullah tetapi tidak mengikut sunnahnya.
c) Membaca Al-Quran tetapi tidak mengamalkannya.
d) Menggunakan nikmat Allah tetapi tidak bersyukur kepada Nya.
e) Mengaku bahawa syaitan adalah musuh tetapi tidak berjuang menentangnya.
f) Mengaku nikmat syurga tetapi tidak beramal untuk mendapatkannya.
g) Mengaku siksa neraka tetapi tidak bersedia menghadapinya.
h) Mengaku wujudnya mati tetapi tidak bersedia ke arahnya.
i) Sibuk membuka keaiban orang lain tetapi lupa keaiban diri sendiri.
j) Menziarahi atau menghantar jenazah tetapi tidak mengambil pengajaran daripadanya.
Sesungguhnya, masih banyak yang perlu kita lakukan dalam hidup yang dipinjamkan Allah ini...
Sumber foto: http://antaradua.files.wordpress.com/2009/01/anatomi_hati.jpg
RAHSIA BULAN KELAHIRAN
JANUARI
*
Bercita-cita tinggi dan orangnya serius, suka mendidik dan dididik.
*
Sangat mudah melihat kelemahan orang dan suka mengkritik.
*
Rajin dan setiap yang dibuat nampak keuntungan.
*
Suka pada kecantikan, kekemasan dan teratur.
*
Bersifat sensitif dan berfikiran mendalam.
*
Pandai mengambil hati orang lain.
*
Pendiam kecuali telah dirangsang.
*
Agak pemalu dan mempunyai daya tumpuan yang sangat tinggi.
*
Mudah mendisiplinkan diri sendiri.
*
Badannya sihat tetapi mudah diserang selsema.
*
Bersikap romantik tetapi tidak pandai memperlihatkannya.
*
Cukup sayang pada kanak-kanak.
*
Suka duduk di rumah.
*
Setia pada segala-galanya.
*
Perlu belajar kemahiran bersosial.
*
Sifat cemburu yang sangat tinggi
FEBRUARI
*
Berfikiran abstrak.
*
Sukakan benda yang realiti dan abstrak.
*
Bijak dan pintar
*
Berpewatakan yang mudah berubah.
*
Mudah menawan orang lain.
*
Agak pendiam.
*
Pemalu dan rendah diri.
*
Jujur dan setia pada segalanya.
*
Keras hati untuk mencapai matlamat.
*
Tidak suka dikongkong.
*
Mudah memberontak apabila dikongkong.
*
Suka kegiatan yang lasak.
*
Emosinya mudah terluka dan sangat sensitif.
*
Mudah mempamerkan marahnya.
*
Tidak suka benda yang remeh-temeh.
*
Suka berkawan tapi kurang mempamerkannya.
*
Sangat berani dan suka memberontak.
*
Bercita-cita tinggi, suka berangan-angan dan ada harapan untuk merealisasikan impiannya.
*
Pemerhatian yang tajam.
*
Suka hiburan dan sukan.
*
Suka benda yang bersifat seni.
*
Sangat romantik pada dalaman tetapi tidak pada luaran.
*
Berkecenderungan pada benda yang tahyul.
*
Amat mudah dan boleh menjadi terlalu boros.
*
Belajar untuk mempamerkan emosi
MAC
*
Berpesonaliti menarik dan menawan.
*
Mudah didampingi.
*
Sangat pemalu dan pemendam rasa.
*
Sangat baik secara semulajadi, jujur pemurah dan mudah simpati.
*
Sangat sensitif pada perkataan yang dituturkan dan alam persekitaran.
*
Suka pada kedamaian.
*
Sangat peka pada orang lain.
*
Sesuai dengan kerjaya yang memberi khidmat kepada orang lain.
*
Tidak cepat marah dan sangat amanah.
*
Tahu membalas dan mengenang budi.
*
Pemerhatian dan penilaian yang sangat tajam.
*
Kecenderungan untuk berdendam jika tidak dikawal.
*
Suka berangan-angan.
*
Suka melancong.
*
Sangat manja dan suka diberi perhatian yang sangat tinggi.
*
Kelam kabut dalam memilih pasangan.
*
Suka dengan hiasan rumahtangga.
*
Punya bakat seni dalalm bidang muzik.
*
Kecenderungan pada benda yang istimewa dan baik.
*
Jangan terlalu mengikut selera atau perasaan
APRIL
*
Sangat aktif dan dinamik.
*
Cepat bertindak membuat keputusan tetapi cepat menyesal.
*
Sangat menarik dan pandai menjaga diri.
*
Punya daya mental yang sangat kuat.
*
Suka diberi perhatian.
*
Sangat diplomatik (pandai memujuk ).
*
Berkawan dan pandai menyelesaikan masalah orang.
*
Sangat berani dan tiada perasaan takut.
*
Suka perkara yang mencabar, pengasih, penyayang, sopan santun dan pemurah.
*
Emosi cepat terusik.
*
Cuba kawal perasaan.
*
Kecenderungan bersifat pendendam.
*
Agresif dan kelam kabut dalam membuat keputusan.
*
Kuat daya ingatan.
*
Gerak hati yang sangat kuat.
*
Pandai mendorong diri sendiri dan memotivasikan orang lain.
*
Berpenyakit disekitar kepala dan dada.
*
Sangat cemburu dan terlalu cemburu
MEI
*
Keras hati & tegas.
*
Kuat semangat & bermotivasi tinggi.
*
Pemikiran yang tajam.
*
Mudah marah apabila tidak dikawal.
*
Pandai menarik hati & perhatian orang lain.
*
Perasaan yang amat mendalam.
*
Cantik dari segi mental & fizikal.
*
Tidak perlu dimotivasikan.
*
Tetap pendirian, tetapi mudah dipengaruhi oleh orang lain.
*
Mudah dipujuk.
*
Bersikap sistematik (otak kiri).
*
Suka berangan.
*
Kuat daya firasat memahami apa yang terlintas di hati orang lain tanpa diberitahu.
*
Bahagian telinga & leher mudah diserang penyakit.
*
Daya khayalan yang tinggi.
*
Permikiran yang tajam.
*
Pandai berdebat.
*
Fizikal yang baik.
*
Kelemahan sistem pernafasan.
*
Suka sastera, seni & muzik serta melancong.
*
Tidak berapa suka duduk di rumah.
*
Tidak boleh duduk diam.
*
Tidak punya ramai anak.
*
Rajin dan bersemangat tinggi.
*
Agak boros
JUN
*
Berfikiran jauh & berwawasan.
*
Mudah ditawan kerana sikap baik.
*
Berperangai lemah lembut.
*
Mudah berubah sikap, perangai, idea dan mood.
*
Idea yang terlalu banyak di kepala.
*
Bersikap sensitif.
*
Mempunyai pemikiran yang aktif (sentiasa berfikir).
*
Sukar melakukan sesuatu dengan segera.
*
Bersikap suka menangguh-nangguh.
*
Bersikap terlalu memilih & mahukan yang terbaik.
*
Cepat marah & cepat sejuk.
*
Suka bercakap & berdebat.
*
Suka buat lawak & bergurau.
*
Otaknya cerdas berangan-angan.
*
Mudah berkawan & pandai berkawan.
*
Seorang yang sangat tertib.
*
Pandai mempamerkan sikap.
*
Mudah kecil hati.
*
Mudah kena selsema.
*
Suka berkemas.
*
Cepat rasa bosan.
*
Sikap terlalu memilih & cerewet.
*
Kurang mempamerkan perasaan.
*
Lambat untuk sembuh apabila terluka hati.
*
Suka pada barang yang berjenama.
*
Mudah menjadi eksekutif.
*
Kedegilan yang tidak terkawal.
*
Sesiapa yang memuji, dianggap musuh. Siapa yang menegur dianggap kawan.
JULAI
*
Sangat suka didamping.
*
Banyak berahsia dan sukar dimengerti terutamanya lelaki.
*
Agak pendiam kecuali dirangsang.
*
Ada harga dan maruah diri.
*
Tak suka menyusahkan orang lain tapi tidak marah apabila disusahkan.
*
Mudah dipujuk dan bercakap lurus.
*
Sangat menjaga hati orang lain.
*
Sangat peramah.
*
Emosi sangat mendalam tapi mudah terluka hatinya.
*
Berjiwa sentimental.
*
Jarang berdendam.
*
Mudah memaafkan tapi sukar melupakan.
*
Tidak suka benda remeh-temeh.
*
Membimbing cara fizikal dan mental.
*
Sangat peka, mengambil berat dan mengasihi serta penyayang.
*
Layanan yang serupa terhadap semua orang.
*
Tinggi daya simpati.
*
Pemerhatian yang tajam.
*
Suka menilai orang lain melalui pemerhatian.
*
Mudah dan rajin belajar.
*
Suka muhasabah diri.
*
Suka mengenangkan peristiwa atau kawan lama.
*
Suka mendiamkan diri.
*
Suka duduk di rumah.
*
Suka tunggu kawan tapi tak cari kawan.
*
Tidak agresif kecuali terpaksa.
*
Lemah dari segi kesihatan perut.
*
Mudah gemuk kalau tak kawal diet.
*
Minta disayangi.
*
Mudah terluka hati tapi lambat pulih.
*
Terlalu mengambil berat.
*
Rajin dalam membuat kerja
OGOS
*
Suka berlawak.
*
Mudah tertawan padanya.
*
Sopan santun dan mengambil berat terhadap orang lain.
*
Berani dan tidak tahu takut.
*
Orangnya agak tegas & bersikap kepimpinan.
*
Pandai memujuk orang lain.
*
Terlalu pemurah & bersikap ego.
*
Nilai harga diri yang sangat tinggi.
*
Dahagakan pujian.
*
Semangat juang yang luar biasa.
*
Cepat marah & mudah mengamuk.
*
Mudah marah apabila cakapnya dilawan.
*
Sangat cemburu.
*
Daya pemerhatian yang tajam & teliti.
*
Cepat berfikir.
*
Fikiran yang berdikari.
*
Suka memimpin & dipimpin.
*
Sifat suka berangan.
*
Berbakat dalam seni lukis, hiburan & silat.
*
Sangat sensitif tapi tidak mudah merajuk.
*
Cepat sembuh apabila ditimpa penyakit.
*
Belajar untuk bertenang.
*
Sikap kelam kabut.
*
Romantik, pengasih dan penyayang.
*
Suka mencari kawan
SEPTEMBER
*
Sangat bersopan santun & bertolak ansur.
*
Sangat cermat, teliti & teratur.
*
Suka menegur kesilapan orang lain & mengkritik.
*
Pendiam tapi pandai bercakap.
*
Sikap sangat cool, sangat baik & mudah simpati.
*
Sangat perihatin & terperinci, amanah, setia & jujur.
*
Kerja yang dilakukan sangat sempurna.
*
Sangat sensitif yang tidak diketahui.
*
Seorang yang banyak berfikir.
*
Daya pentaakulan yang baik.
*
Otak bijak & mudah belajar.
*
Suka mencari maklumat.
*
Kawal diri dari terlalu mengkritik.
*
Pandai mendorong diri sendiri.
*
Mudah memahami orang lain kerana banyak menyimpan rahsia.
*
Suka sukan, hiburan & melancong.
*
Kurang menunjukkan perasaannya.
*
Terluka hatinya sangat lama disimpan.
*
Terlalu memilih pasangan.
*
Sukakan benda yang luas.
*
Bersistematik
OKTOBER
*
Suka berbual.
*
Suka orang yang sayang padanya.
*
Suka ambil jln tengah.
*
Sangat menawan & sopan santun.
*
Kecantikan luar & dalam.
*
Tidak pandai berbohong & berpura-pura.
*
Mudah rasa simpati, baik dan mementingkan kawan.
*
Sentiasa berkawan.
*
Hatinya mudah terusik tetapi merajuknya tak lama.
*
Cepat marah.
*
Macam pentingkan diri sendiri.
*
Tidak menolong orang kecuali diminta.
*
Suka melihat dari perspektifnya sendiri.
*
Tidak suka terima pandangan orang lain.
*
Emosi yang mudah terusik.
*
Suka berangan & pandai bercakap.
*
Emosi yang kelam kabut.
*
Daya firasat yang sangat kuat (terutamanya perempuan).
*
Suka melancong, bidang sastera & seni.
*
Pengasih, penyayang & lemah lembut.
*
Romantik dalam percintaan.
*
Mudah terusik hati & cemburu.
*
Ambil berat tentang orang lain.
*
Suka kegiatan luar.
*
Seorang yang adil.
*
Boros & mudah dipengaruhi persekitaran.
*
Mudah patah semangat
NOVEMBER
*
Banyak idea dalam perkara.
*
Sukar untuk dimengertikan atau difahami sikapnya.
*
Berfikiran kehadapan.
*
Berfikiran unik dan bijak.
*
Penuh dengan idea-idea baru yang luarbiasa.
*
Pemikiran yang tajam.
*
Daya firasat yang sangat halus dan tinggi.
*
Sesuai jadi seorang doktor.
*
Cermat dan teliti.
*
Personaliti yang dinamik.
*
Sifat yang berahsia, pandai mencungkil dan mencari rahsia.
*
Banyak berfikir, kurang bercakap tetapi mesra.
*
Berani, pemurah setia dan banyak kesabaran.
*
Terlalu degil dan keras hati.
*
Apabila berkehendak sesuatu, akan diusahakan sehingga berjaya.
*
Tak suka marah kecuali digugat.
*
Mudah ambil berat terhadap orang lain.
*
Pandai muhasabah diri.
*
Cara berfikir yang lain dari orang lain.
*
Otak yang sangat tajam.
*
Pandai mendorong diri sendiri.
*
Tidak hargai pujian.
*
Kekuatan semangat dan daya juang yang sangat tinggi apabila berkehendak sesuatu.
*
Cuba sampai berjaya.
*
Badan yang sasa.
*
Kasih sayang dan emosi yang sangat mendalam dan romantik.
*
Tidak pasti dengan hubungan kasih sayang.
*
Suka duduk d irumah.
*
Sangat rajin dan berkemampuan tinggi.
*
Amanah, jujur, setia dan pandai berahsia.
*
Tidak berapa berjaya dalam mengawal emosi.
*
Bercita-cita tinggi.
*
Perangai tidak dapat diramal dan mudah berubah-ubah
DISEMBER
*
Sangat setia dan pemurah.
*
Bersifat patriotik.
*
Sangat aktif dalam permainan dan pergaulan.
*
Sikap kurang sabar dan tergesa-gesa.
*
Bercita-cita tinggi.
*
Suka menjadi orang yang berpengaruh dalam organisasi.
*
Seronok bila didampingi.
*
Suka bercampur dengan orang.
*
Suka dipuji, diberi perhatian dan dibelai.
*
Sangat jujur, amanah dan bertolak ansur.
*
Tidak pandai berpura-pura.
*
Cepat marah.
*
Perangai yang mudah berubah-ubah.
*
Tidak ego walaupun harga dirinya sangat tinggi.
*
Benci pada kongkongan.
*
Suka berlawak.
*
Pandai buat lawak dan berfikiran logik
Apapun, jangan terlalu percaya, kita adalah diri kita sendiri. Sentiasalah muhasabah dan ubah diri kita untuk terus menjadi yang terbaik. InsyaALLAH.
Bulan Kelahiran, Fadzilah Kamsah, kalendar
PETUA SUAMI ISTERI MELAYARI RUMAHTANGGA
1. Doa yang berterusan.
2. Patuh ajaran agama.
3. Murah dengan pujian.
4. Murah dengan khidmat.
5. Murah dengan belaian kasih sayang.
6. Murah dengan sentuhan.
7. Mencari kebaikan pasangan.
8. Cari masa berkomunikasi, berbual atau bergurau senda.
9. Cari kebaikan dan pembaikan diri daripada setiap pertengkaran.
10. Menghormati had, sempadan atau hal peribadi pasangan.
11. Menilai diri daripada perspektif pasangan.
12. Berfikiran terbuka - boleh tegur menegur.
13. Berani mengambil risiko emosi - tegur/perubahan/berpisah sementara.
14. Menilai dan memberi keutamaan dalam kehidupan.
15. Tolak-ansur.
16. Menghormati dan mengambil kira ‘gerak batin’ (intuition) perempuan.
17. Tidak mengejar kebendaan semata-mata.
18. Sedar bahawa perselisihan kadangkala tidak boleh dielakkan.
19. Mengubah diri untuk merangsang perubahan pada pasangan.
20. Sanggup berkorban buat pasangan.
21. Menghormati pasangan.
22. Berasa amat beruntung (dan nyatakan) mendapat pasangan yang ada.
23. Perhubungan seksual yang sihat dan diredai.
24. Menghormati perbezaan dalam diri pasangan.
25. Sentiasa bermaafan sebelum tidur.
26. Sentiasa bersangka baik terhadap masa depan.
27. Meletakkan hak kepada pasangan.
28. Tidak menjadi hamba kepada pasangan.
29. Berubah secara kecil-kecilan untuk meningkatkan kebahagiaan.
30. Mengawal marah. Buat perjanjian.
31. Mencari penyelesaian dalam situasi ‘menang-menang’.
32. Muhasabah hubungan untuk mencari punca masalah.
33. Menghormati sifat semula jadi pasangan.
34. Memahami peranan ‘pasangan’.
35. Hubungan perasaan sesama pasangan.
36. Jangan simpan ketidakpuasan, sedih, marah atau benci dalam hati.
37. Bentuk kod kasih sayang dan anda berdua saja yang tahu.
38. Sengaja merancang untuk membaiki hubungan suami isteri.
39. Tujuh kali puji dan satu teguran.
40. Sebut ‘I love you’ sepanjang masa.
41. Banyakkan bergurau dan bermesra.
42. Sentiasa berterus terang.
43. Beri masa untuk perubahan berlaku - sabar.
44. Elakkan berdebat untuk mencari kebenaran.
45. Elakkan salah pasangan.
46. Cari titik pertemuan.
47. Selesaikan masalah hari ini pada hari ini juga.
48. Lebih banyak memberi daripada menerima.
49. Minta nasihat, pandangan atau maklum balas daripada pasangan.
50. Sentiasa bersemangat - bangun tidur, pergi kerja, balik kerja dan sebagainya.
51. Seimbangkan hubungan dari segi:
(a) Mental, pendidikan dan ilmu
(b) Emosi
(c) Fizikal dan ekonomi
(d) Sosial
(e) Spiritual
52. Jangan berjauhan terlalu lama (kecuali terpaksa).
53. Tidak terlalu mengongkong.
54. Tidak bertindak bersendirian.
55. Memberi peluang untuk berbeza:
(a) Pendapat atau pandangan
(b) Hobi
(c) Kegemaran
(d) Makanan
(e) Cita rasa
(f) Warna pilihan dan pelbagai
56. Humor atau lawak dari semasa ke semasa.
57. Minta bantuan untuk memecahkan kitaran negatif.
58. Berwawasan dan pandang ke depan (tidak terjebak dengan masalah semasa).
59. Tidak meminta yang bukan-bukan.
60. Bentuk undang-undang atau peraturan dalam rumah tangga.
61. Mencari kelainan dan perubahan positif.
62. Elakkan mendera pasangan dengan apa cara sekalipun.
63. Reda, syukur dan tawakal kepada Allah s.w.t
Subscribe to:
Posts (Atom)